Faydalı Donanım Bilgileri

Android Mac Numarası Öğrenme

Android cihaz mac numarası öğrenme.

1- Uygulamalar.
2- Ayarlar.
3- Wi-Fi ya da Kablosuz menüsüne gir.
4- Sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya tıklayın.
5- Çıkan ekranda Gelişmiş menüsüne tıklıyın.
6- Gelen ekranda, Sertifikaları yükle menüsünün altında MAC adresinizi görmüş olacaksınız.

Notebook , Cep Telefonu Batarya Kullanımı

Notebook ve akıllı cep telefonları batarya kullanımları hakkında birçok söylenti vardır. Bu makalede kullandığınız notebook ve telefonların bataryalarının ömürlerini uzatma adına kesin olan bilgiler ve değişken durumlardan bahsedeceğiz. Ancak bu bilgilere başlamadan önce bataryanın yapısı hakkında kısa bir bilgi vermek mantıklı olacaktır.
Notebook ve telefonlarımızda kullanılan bataryalar arabaların akülerinden farklı değildir. Arabalarda olduğu gibi tekerlek yada yağ gibi ömrü vardır. Bu nedenle bu tip ürünler halk dilinde sarf malzemesi olarak ta adlandırılabilir. 

Notebook batarya kullanımı hakkında kesin olan bilgiler aşağıdaki gibidir.

1- Bataryaların bir ömrü vardır. Bu ömür kullanım modeline göre değişir. Ancak her bataryanın temel tüketimi kullanım saatine ve şarj olma sayısına bağlıdır.Bu nedenle bataryamızı sıklıkla sarj etmek veya uzun süreler batarya üzerinden kullanmayı alışkanlık haline getirmek bataryanın ömrünün kısalmasına neden olur.
2- Batarya notebook üzerinde takılı kalmalı, çünkü elektrik gittiğinde bilgisayar ve verilerin zarar görmesi muhtemeldir. Artık çoğu notebook batarya çıkartılamaz olarak dizayn edilmiştir.
3- Notebook eğer fazla ısınıyor ise bu durum diğer donanımlar gibi batarya ömrünüde kısaltmaktadır.
4- Kalitesiz adaptörler batarya ömrünü kısaltır ve bozulmalara sebep olabiliyor.

Notebook batarya kullanımı hakkında kesin olmayan bilgiler aşağıdaki gibidir.( Değişken durumlar)

1- Bilgisayarın sürekli şarjda olmasının zararlı veya yararlı olması cihazdan cihaza değişmekte. Bazı notebooklar şarj takılı iken pili yüzde 100 şarj ediyor ve hep elektrik gereksinimini      batarya üzerinden kullanmasını devam ettiriyor. Bu model zararlı.Bazı notebooklar şarj dolduğunda gücü prizden almaya başlıyor. Bu model batarya ömrünü arttıran bir modeldir.Bazı notebooklar elektriğe takılı iken %90’a kadar prizden kullanıp %90’ın altına düştüğünde sarj olmaya başlayıp %100 olunca tekrar prize geçmektedir. Bu notebookların batarya ömürleri en dayanıklı olanlardır.
2- Batarya ömrünün uzun olması için bataryanın minimum yüzde 30, maksimum yüzde 90 lardakullanımı öneriliyor.
Bu bağlamda bazı markalarda pil kullanımını kolaylaştıran programlar var.Bataryayı yüzde 0 ile 90 arası şarj et gibi. Ama çoğunda ise bu özellik yoktur.

Notebook batarya kullanımı nasıl olmalı?

1- Notebook’unuzu kullandığınız sürece sarja takılı tutun. Çünkü uzun süreli kullanımlar boyunca pil yerine prizdeki elektriği kullanmak pilin kullanılmadığı için eskimesini    engelleyecektir.
2- Notebook’unuzu kullanmadığınız sürede sarja takmayın. Çünkü bilgisayarınızı kullanmasanız bile içindeki saat vb işlemler çalışmaya devam edeceği için pilin ömrünü yiyecektir. Buda    belirli sürelerde notebook’un şarjının azalacağı ve tekrar sarj olmaya çalışacağı anlamına gelecektir.Yani siz notebookunzu kullanmasanız bile pil kullanılmaya devam edecektir. Notebook kapalıyken pil optimizasyon yazılımlarıda çalışmayacağından pilin ömrü çok daha hızlı tükenecektir.
3- Notebook’unuzu kullanmadığınız sürede kapalı tutun. Uyku modunda olmasın.Notebook kapalıyken saat vb ihtiyaçlar için çok az bir pil tüketimi devam eder. Fakat Uyku Modunda iken    windows fonksiyonlarını da uyku modunda çalıştırıdığı için çalışmadığı duruma göre kat kat daha fazla enerji harcayaktır. Bu notebook kullanılmıyorken pilin aşırı derece kullanılması anlamına gelecektir. Bu gibi durumlarda pil çok çabuk ömrünü tükecektir.
4- Notebook’unuzu sadece acil ihtiyaç durumlarında bataryadan çalıştırın. Günlük hayatta mesai saatleri uzun ve performanslı kullanım gerektirir. Bu zamanlarda Notebook’un prize    takılı olmaması tüm işlemlerimizin pilden yapıldığı anlamına gelirki pilin ömrü yoğun kullanımdan dolayı devamlı doldur boşalt gibi olacaktır. Bu nedenle devamlı batarya kullanımı pilin çabuk bozulmasına neden olabilir.

Durum akıllı cep telefonları için ise aşağıdaki gibidir.

1- Orijinal şarj aleti kullanmak veya kaliteli bir yan ürün mutlaka öneriliyor.Kalitesiz şarj  aletleri notebookta olduğu gibi cep telefonlarındada batarya ve cihaza zarar verebiliyor.
2- Batarya doluluk oranı yüzde 10’dan aşşağı düşmeden şaj etmek gerekiyor.
3- Telefonu uzun süre şarjda bırakmamak gerekiyor ( aslında bir zararı yok fakat faydası da yok )
4- Telefonu %10-15 arasında sarj edip %100 olana kadar sarjı bırakmamak ve %100 olduktan sonra prizden çıkarmanız telefon pil ömrünüzü uzatacaktır..

Notebook, Kullanım Önerileri ve Tiyoları
Dizüstü bilgisayarlar hassas yapıda olup yedek parçaları pahalı ürünlerdir. En ufak bir dikkatsizlik yada bilinçsiz kullanım yüksek mebağlarla telafi edilecek sonuçlara yol açmaktadır. Burada, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bazı uyarılar yer almaktadır. Bu uyarılar dikkate alınır ve uygulanırsa hem dizüstü bilgisayarların kullanım ömrü uzamış olur, hem de dikkatsizlik sonucu oluşan zaman kaybı, maliyet ve hataların önüne geçilmiş olur.
 • ISINMA PROBLEMİ
  +Tüm elektronik eşyaların en büyük düşmanı sıcaklıktır. Notebook’unuzun ömrünü uzatmak istiyorsanız mutlaka SOĞUTUCU kullanın. Her koşulda bilgisayar fanınızla birlikte SOĞUTUCU da notebookunuzu soğutsun ve belirli bir ısının altında bilgisayarın kalmasına yardımcı olsun.

 • UYKU MODUNDA KULLANMAYIN
  +Bilgisayarınızı çalışır durumdayken taşımayınBekleme durumundayken kapağını kapatıp çantanıza koymayın. Çantada çalışmaya devam eden cihaz aşırı ısınmadan zarar görür. Ayrıca bilgisayar tamamen kapanmadan taşındığında sabit diskin bozulma riski çok yüksektir. 
  +Akşamları uyku moduna alarak kapatma yapmayın (doğrudan makineyi kapatın – sabah yeniden açın) uykuya alınan bilgisayarlar belli bir oranda enerji tüketmeye devam eder. Ancak bu enerji tüketimi çok azdır. Cihazı elektrikte yani adaptöre takılı bırakmanız tüm gece pilin gereksiz yere defalarca şarj olmasına ve makinenin gereksiz yere çalışmasına neden olacaktır. Cihazı adaptöre takılı olmadan tutmanız tüm gece pil’den elektrik tüketmeye neden olacak böylece pilin ömrünü azaltacaktır.

 • HAVALANDIRMA KANALLARI AÇIK OLMALI
  +Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken çok yumuşak yüzeylere koymayın. Halı, battaniye, koltuk vs. yumuşak yüzeye gömülen cihazın fanları ve hava giriş yolları tıkanabilir bu da bilgisayarınızın kullanım sırasında aşırı ısınmasına ve zarar görmesine neden olabilir.

 • PİLİNİZİ DİKKATLİ KULLANIN
  +Batarya ömrünü uzatmak istiyorsanız, bilgisayarınızı sadece kullanırken elektrikte yada şarjda tutmaya özen gösterin. Eğer devamlı bilgisayar kapalıysa adaptörle bağlantısını çıkarılmış halde bırakın. Diğer tüm piller gibi notebook pillerininde belli bir şarj olabilme sayısı ve yıl bazında kullanım ömrü vardır. Notebook pillerin en sağlıklı şarj olma şekli bilgisayar açıkken kullanım sırasında şarj olması, kapalıykende %100’e gelince sarjdan çıkarılması şeklinde olur.

 • SIVI TEMASI DURUMUNDA NE YAPILMALI?
  +Üzerine sıvı dökülen notebookunuzu kesinlikle saç kurutma makinası benzeri kurutma aletiyle kurutmayın. Cihazınızı hemen ters çevirip bataryasını çıkartın adaptör fişini çekin ve servise götürün. Saç kurutma makinasıyla kurutulan cihazların klavye tuşları erimekte, cihazın elektronik devreleri korrozyon ve elektriklenme nedeniyle yanmakta ve daha büyük hasarlara yol açmaktadır.

 • EKRANINIZI KORUYUN
  +Notebookunuzu çantanızda taşırken batarya, adaptör gibi sert cisimleri çantanızın ön tarafına koymayın. Ön tarafa koyduğunuz sert cisimler ekran kapağına baskı yaparak hassas olan ekranın kırılmasına neden olabilir.

 • TEMİZLİK NASIL YAPILMALI?
  +Bilgisayarınızı temizlerken sıvı temizlik malzemeleri kullanmayın. Lcd ekranlarınızı yüzeyini çizecek türden bezlerle silmeyin.
  Bilgisayarınızı, deneyimli ve tam donanımlı, yaptığı işin arkasında durabilecek, garanti kapsamında geri dönüşüm yapabileceğiniz teknik servislerden başka yerlerde açtırmayın. Hassas cihazlar olan dizüstü bilgisayarlara geri dönüşü zor olan hasarları kullanıcılardan çok deneyimsiz teknik servisler vermektedir.
  +Bilgisayarınıza, kullanım durumuna göre 6 ayda bir fan ve iç donanım temizliği yaptırın. Kısıtlı bir alanda çalışan fan ve diğer donanımlar, aralarına sıkışan toz ve pislik nedeniyle tıkanır ve aşırı derecede ısınmaya, kısa devreye neden olur. Aşırı ısınma da cihazınızın hem yavaşlamasına hem de kullanım ömrünün azalmasına neden olur..
Raid Nedir? Modları Nelerdir?
Diskler arasında veri kopyalama veya paylaşımı için birden fazla sabit diski kullanarak yapılan veri depolama tasarısıdır. Tek diske göre, RAID’in yararı, veri bütünlüğünü, hata toleransını, iş çıkarma yeteneğini ve toplam disk kapasitesini artırmasıdır. Özgün uygulamalarda, anahtar avantajı disk kapasiteyi artırmakla beraber disk performansını da yükseltmesi ve verileri eş zamanlı olarak yedeklemeyi sağlamasıdır.
RAID, tek bir mantıksal birime çoklu diskleri birleştirir. Böylece işletim sistemi birçok farklı sabit disk görmek yerine sadece bir tane görür. RAID sunucu tabanlı bilgisayarlarda tipik olarak kullanılır ve genellikle aynen boyutu ayarlanmış disk sürücüyle tamamlanır.
RAID şartnamesi birtakım prototipleri “RAID düzeyleri” veya disk bileşimlerini önermekteydi. Her birinin teorik avantajları ve dezavantajları vardı. Yıllar içinde, RAID kavramının farklı yürütmeleri ortaya çıktı. Çoğu orijinal hallerinden farklılaştı ama numaralandırılmış adlar kaldı.
RAID’in birçok tanımı yıllar içinde tartışılmıştır. Temel RAID kavramlarını kullanan herhangi bir sistem güvenlik, kapasite veya performans için fiziksel disk uzayını birleştiriyorsa buna RAID Sistem denir.
Server Odası Klima Hesaplama Tablosu
Tüm IT çalışanları olarak başlıca bilmemiz gerekli olan fakat genelde birçoğumuzun yaptığı gibi bu tür işlemleri ilgili teknik servislere iletenlerdeyseniz ve konu hakkında bilginiz yoksa bu yazıda az da olsa konu hakkında genel bir bilgi vermek isterim. En azından teknik servislerin bize biçtikleri kaftan üzerimize oturacak mı bunu anlayabiliriz.
 
Isı Yüklerinin Hesaplanması Öncelikle bilmemiz gereken önemli bir konu var.Bu da Klimaların standartlarıdır.Klimalar iki standartda piyasa sürülür.British Thermal Units (BTU) veya Kilowatts (KW). Türkiye de genelde BTU cinsinden bahsi geçer bu konunun fakat bilgimiz olmasında fayda var. 1 KW=3412 BTU dur.
 
Yüklerimizi hesaplarken bu değere katmamız gerekenler :
 • Odanın metrekare cinsinden büyüklüğü
 • Varsa Pencere sayısı ve bunların büyüklüğü,Bu pencerelerde karartma olup olması (Perde , Cam Film , Jaluzi .. vs) gibi.
 • Ortamdaki cihazların ısısı
 • Işıkların ısısı
 
Oda Alan Hesaplaması
 
1.Oda Alan Hesabı BTU = Uzunluk (mt.) x Genişlik (mt.) x 337
2.Pencere Boyutu ve Yönü.
   Eğer Server odanızda herhangi bir pencere bulunmuyorsa bu hesabı boş geçebilirsiniz.
3.Güney Cepheli Pencere için BTU= Uzunluk (mt.) x Genişlik (mt.) x 870
4.Kuzey Cepheli Pencere için BTU= Uzunluk (mt.) x Genişlik (mt.) x 165.
   Eğer pencerelerde herhangi bir karartma yok ise toplam değerleri çarpı 1,5 eklemelisiniz.
   Eğer her iki yönde de pencereniz var ise.
5.Pencere Toplam BTU = Güney Cepheli Pencere BTU + Kuzey Cepheli Pencere
 
Not : Pencere çarpımları her pencere için ayrı ayrı yapılmalıdır.Yani odanızda iki Güney Cepheli Pencere var ise her ikisininde çarpanlarını ayrı ayrı yapıp.Çıkan sonucu toplamalısınız.
PoE (Power Over Ethernet ) Nedir?
PoE (Power Over Ethernet – Ethernet Üzerinden Güç)
Power over Ethernet (PoE) teknolojisi, ethernet kablosunda veri ile birlikte elektriksel gücün güvenli bir şekilde taşınmasını sağlayan sistem olarak tanımlanabilir. İlk olarak 2000 yılında Cisco tarafından geliştirilen bu teknoloji, IP telefonlar ile birlikte yaygınlaşmaya başladı. Kablosuz ağların ortaya çıkışı ile birlikte PoE, aynı zamanda yerel elektriğin bulunmadığı alanlardaki kablosuz erişim noktalarına güç ulaştırmak amacıyla kullanılmaya başlandı.
 
PoE temel olarak elekriksel gücün kaynak cihazda ethernet kablosuna aktarılması ve  hedef cihazda yine ethernet kablosu üzerinden alınması prensibine göre çalışır. Güç sağlama göreviyle çalışan kaynak cihaz  PSE (Power Sourcing Equipment-Güç Kaynak Cihazı) olarak, gücün taşındığı hedef cihaz ise Powered Device (PD) şeklinde terimleştirilmiştir. Kaynak ve hedef cihazlar arasındaki elektrik aktarımı, harici adaptörler aracılığıyla olabileceği gibi, bu adaptörler cihazlarda tümleşik şekilde de bulunabilirler. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi elektriksel güç, PoE Switch denilen ağ cihazlarıyla doğrudan kablo ortamına aktarılabilir ya da anahtarlayıcıdan gelen veri ve güç kaynağından gelen güç, enjektör ile birleştirilerek kablo ortamına verilebilir. Her iki şekilde de elektriksel güç, herhangi bir ek kablo ya da priz gerekmeden, tamamen ethernet kablosu ile aktarılmış olur.
 
PoE’nin Avantajları
 • Anahtarlayıcı ve hedef cihaz arasında tek kablo ile veri aktarımına olanak verir.
 • Hedef cihaz için ayrı bir güç kurulumuna ya da bağlantısına ihtiyaç yoktur.
 • Alan tasarrufuna imkan sağlar ve kurulum basittir.
 • Elektriksel güç kaynağının uzaklığı cihazın konumlanmasına engel oluşturmaz.
 • Hedef cihazlar LAN kablosu bulunan herhangi bir yere kolaylıkla taşınabilir.
 • Şebeke yetmezliği olduğu durumlarda bile hedef cihazdaki elektriksel güç garanti edilebilir.
 • Şebeke voltajı bulunmadığından güvenlidir.
 • Hedef cihazlar uzaktan kapatılabilir ya da yeniden başlatılabilir.
 • Çok küçük bir yapılandırmaya ve yönetime ihtiyaç duyar.
 
PoE Cihazları
Her geçen gün artan miktarlarda yeni PoE cihazı kullanıma sunulmaktadır. VOIP telefonlar ve kablosuz erişim noktaları gibi haberleşme cihazları günümüzde en çok kullanılan PoE cihazları olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda PoE teknolojisinin avantajlarından yararlanan ya da geliştirilen birçok aygıt bulunuyor. Bunlardan bazıları:
 • VoIP telefonlar
 • Kablosuz erişim noktaları
 • Ethernet hubları
 • Dijital saatler
 • Webcamler
 • Güvenlik kameraları
 • Dahili telefon sistemi
 • Bina içi erişim sistemleri
 • Ağ elektrogitarları
PoE Standardizasyonu
IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers), ağ endüstrisinde uyumluluk sağlamak amacıyla çeşitli protokoller ve standartlar geliştirmektedir.  PoE teknolojisi için IEEE 802.3af standardı, Haziran 2003’te IEEE Standard Board tarafından IEEE 802.3 standatlarına ilave olarak kabul edilmiştir.
 
PoE Nasıl Çalışır?
PoE çok az bir yapılandırma ve yönetim gerektirir. Kaynak cihazlar; kendilerine bağlanan cihazların PoE teknolojisine uygun olarak elektrikle yüklenip yüklenemeyeceğini, yüklenebiliyor ise hangi güç sınıfında olduğunu, ne kadar watt’lık güç ile beslenebileceğini otomatik olarak belirler. Data aktarımının yanı sıra, bağlandıkları cihazların güç sınıflarına göre 15.4 watt’a kadar güç sağlayabilirler. PoE teknolojisinin çalışma sistemi:
 
 • Hedef Cihazın Belirlenmesi
PoE teknolojisiyle çalışan bir sistemde, PSE dediğimiz kaynak cihazların (örneğin PoE destekli bir ethernet switchi) yapacağı ilk iş, kendilerine bağlanan cihazların PoE teknolojisine uygun, ethernet üzerinden yüklenebilir bir PD olup olmadığını belirlemektir. PoE teknolojisine uygun bir hedef cihaz, kaynak tarafından tespit edildiğinde network haberleşmesinin yanında elektriksel güç aktarımı da gerekecektir. PSE, portlarına bağlı bulunan PD’lerin durumunu belli aralıklarla kontrol eder, bu kontrol sayesinde PD bağlantısı kesildiğinde güç aktarımı da durdurulur.
IEEE 802.3af-2003 standardına göre hedef cihazın tespiti; alıcı ve verici kablo çiftleri arasında DC voltajının uygulanması ve alınan akımın ölçümü gibi aşamaları içerir. Geçerli bir hedef cihaz için, kaynak cihazın görmesi beklenen yaklaşık direnç ve sığa değerleri, IEEE 802.3ad standardıyla özelleştirilmiştir. 
 
 • Güç Sınıfları
Kaynak cihaz, kendisine bağlı bir hedef PoE cihazı tespit ettikten sonra, cihazın bağlı olduğu porta DC voltaj ve akım uygular. Böylece hedef cihazın güç sınıfı belirlenmiş olur.
IEEE 802.3af tarafından kabul edilen güç sınıfları aşağıda ana hatlarıyla belirtilmiştir:
 
Sınıf            Güç Kullanımı
0  0.44W – 12.95W
1  0.44W – 3.84W 
2  3.84W – 6.49W
3  6.49W – 12.95W 
4 Gelecek kullanımlar için ayrılmıştır.    
 
 
Hedef cihazın güç sınıfı belirlendikten sonra kaynak cihaz, güç sınıfının maksimum değerini toplam güç stoğundan çıkararak güç dağılımını yönetir.  Bu yönetim, bütün portların maksimum güç değerlerine yetecek gücün bulunmaması durumunda kontrolün sağlanmasına imkan verir.
Sınıflandırılmamış herhangi bir hedef cihaz, 0 sınıfı olarak düşünülür.
IEEE 802.3af standardına göre; her port için maksimum 15.4 W’lık güç desteklenir. Fakat hedef cihaz için tüketilebilen maksimum güç 12.95 W’tır. Bu nedenle kaynak cihazlar, kablodaki güç kaybından dolayı hedef cihazın alabileceği maksimum güçten daha fazla güç sağlayabilirler.
Bazı PoE cihazlarının güç gereksinimleri aşağıdaki gibidir:
 
Cihaz                                          Güç Gereksinimi  
IP Telefonlar                             3 – 6 Watt
Kablosuz Erişim Noktaları     4 – 11 Watt
IP Güvenlik Kameraları           5 – 12 Watt
 • Gücün Kablo Üzerinden Aktarımı
Bir ethernet kablosu (CAT 5), dört adet bükümlü tel çiftinden oluşur; fakat bunların yalnızca iki tanesi veri aktarımı için kullanılır. IEEE 802.3af standardına göre kablo üzerinden güç aktarımı iki şekilde yapılabilir:
Kullanılmayan iki çift kablo, güç aktarımı için kullanılabilir.
Veri aktarımı için kullanılan çiftler üzerinden aktarım sağlanabilir. Ethernet çiftleri hedef ve kaynak cihazda transformatörlerle eşleştirildiği sürece, DC voltajını data aktarılan çiftlere eklemek mümkündür.
şletim Sistemleri Nasıl Daha Fazla İş Yapar Ve Daha İyi Performans Sergiler
Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi)1, işlemci kaynaklarını daha etkin kullanarak her bir çekirdekte birden çok iş parçacığının yürütülmesini sağlar. Bir performans özelliği olarak Intel HT Teknolojisi, ayrıca işlemci verimliliğini arttırır ve iş parçacıklı yazılımların genel performansını iyileştirir.
 
Intel HT Teknolojisi, önceki nesil Intel® Core™ işlemcilerde, 4. nesil Intel® Core™ işlemci ailesinde ve Intel® Xeon® işlemci ailesinde bulunur. Bu Intel® işlemcilerden birini ve yonga setlerini Intel HT Teknolojisini destekleyen bir işletim sistemi ve BIOS ile bir araya getirerek aşağıdakileri yapabilirsiniz:
 • Sistem hızını korurken zorlayıcı uygulamaları eşzamanlı olarak çalıştırabilir
 • Verimliliği etkilemeden sistemlerin daha iyi korunmasını, verimli ve yönetilebilir olmasını sağlayabilir
 • İşinizin gelecekteki büyümesi ve yeni çözüm yetenekleri için alan sağlayabilirsiniz

Ödün vermeyen yoğun grafikler

Multimedya tutkunları Intel HT Teknolojisi sayesinde grafik açıdan yoğun dosyaları oluşturur, düzenler ve kodlarken arkaplanda virüsten koruma yazılımlarını çalıştırabilir; üstelik sistem performansından taviz vermeden.

 
Daha fazla görev, daha fazla iş verimliliği
 
Intel HT Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost Teknolojisi (ya da 4. nesil Intel Core işlemci ailesinde bulunan Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi) daha yüksek performans sağlamanın yanı sıra görevleri de daha hızlı tamamlar. İki teknoloji bir araya geldiğinde, birden çok iş parçacığı eşzamanlı olarak yürütülebilir, işyüküne dinamik olarak uyum sağlanır ve etkin olmayan çekirdekler otomatik olarak devre dışı bırakılır. Böylece meşgul çekirdeklerde işlemci frekansı artar ve iş parçacıklı uygulamalar için daha da yüksek performans artışı sağlanır.
 
Intel HT Teknolojisi sayesinde işletmeler:
 • Daha fazla işi aynı anda hız kesmeden yürüterek verimliliklerini artırır
 • İnternet ve e-ticaret uygulamalarında yanıt süresini hızlandırarak müşteri deneyimini geliştirir
 • Eşzamanlı olarak gerçekleştirilen işlemlerin sayısını artırır
 • Mevcut 32 bit uygulama teknolojilerinden faydalanırken 64 bit uygulamalarına da hazırdır
Sistemin hazır olup olmadığını değerlendirme
 
Intel HT Teknolojisi, birçok dizüstü ve masaüstü bilgisayarda, sunucu ve iş istasyonu sistemlerinde kullanılabilir. Sistemlerde Intel HT Teknolojisi logosunu arayın ve sisteminizin Intel HT Teknolojisini kullanıp kullanmadığını sistem sağlayıcınızdan öğrenin.
 
Sistem gereklilikleri
 • Intel® TH Teknolojisi destekleyen bir işlemci
 • Intel® HT Teknolojisi etkin yonga seti
 • Intel® HT Teknolojisi etkin sistem BIOS’u
 • Intel® HT Teknolojisi etkin bir sistem