Neden E-Fatura

 

 

Güvenli, hızlı, tasarruflu ve çevre dostu

e-Fatura ile faturalarınızı dijital ortama taşıyarak ödeme ve tahsilat süreçlerinizde hızınızı ve veriminizi artırırken, maliyetlerinizi de azaltarak tasarruf sağlayın.

e-FATURA HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY!

 

 

 

 

KİMLER KULLANABİLİR?

Ticari firma olarak sadece Anonim, Limited, Gerçek ve Şahıs şirketi statüsünde bulunan mükellefler e-Fatura uygulamasından yararlanabilmektedir.

e-Fatura Kimler İçin Zorunlu

1. Brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan mükellefler

2. 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı ÖTV Kanununa ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) lisans alan mükellefler.

3. 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal edenler.

4. İnternet Aracılığı ile satış kiralama işlerine internet siteleri aracılığıyla aracılık edenler ve internet reklamları yayınlayan internet reklam hizmet aracıları.

5. Komisyoncu veya tüccar olarak sebze – meyve ticareti yapanlar.

6. Bavul ticareti yapan firmalar.

7. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İhracat ve E Fatura

e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerden, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 11’inci maddesi kapsamındaki mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, söz konusu faturalarını da 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren e-Fatura olarak düzenlemektedir.

Mali Mühür Başvurusu

Kamu Sertifikasyon Merkezinden mali mühür başvurusu yapınız

http://mm.kamusm.gov.tr/surecler/#basvuru_sureci

GİB Başvurusu

Mali mührünüz geldikten sonra Gelir İdaresine elektronik başvuru yapın. Başvuru yöntemi olarak özel entegrasyonu seçin.

https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru

eLogo Hesap Oluşturma

eLogo Özel entegratörlük için yeni bir hesap oluşturup sipariş girişi ve kontör alımı gerçekleştirin.

http://e.logo.com.tr/

Hesap Aktivasyonu

eLogo tarafından gönderilen sözleşme.exe dosyasını çalıştırıp, mali mühür ile imzalama işlemi yapmanızın ardından hesabınız aktif hale getirilecektir.

UYGUN FİYAT

Maliyetlerinizi azaltacak e-Fatura uygulamasına uygun fiyatlarla adım atın, her bir e-Fatura için saklama hizmeti de dahil sadece 1 kontör harcayın.

KUSURSUZ DESTEK

eLogo ile, mevcut yazılımınız ne olursa olsun e-Fatura uygulamasını hızla ve güvenle kullanın.

e-Fatura çözümünü kullanmaya başlar başlamaz tüm sorularınızda ya da problem yaşadığınız konularda teknik desteğe ve çözüme

Sıkça Sorulan Sorular 

e-Fatura Nedir

e-Fatura, veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen ve elektronik belge biçiminde düzenlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasında dolaşımını güvenli ve sağlıklı bir biçimde sağlamak amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan uygulamadır. 

e-Fatura'yı Kimler Kullanabilir ?

Ticari firma olarak Anonim, Limited, Gerçek ve Şahıs şirketi statüsünde bulunan mükellefler e-fatura uygulamasından yararlanabilir.

e-Fatura Uygulamasının Avantajları Nelerdir ?
  • Faturalar elektronik ortama taşındığı için kağıt, baskı, posta ve arşivleme maliyetleri ortadan kalkar.

  • Faturalama ve muhasebe süreçlerinde hız artar, zamandan tasarruf sağlanır ve ticareti hızlanır.

  • Faturalar güvenilir bir şekilde elektronik ortamda saklanır, odalar dolusu klasörlenmiş arşivler ve saklama masrafları tarih olur.

  • Elektronik ortamdaki anlık ve otomatik veri kaydı ile hata oranı azalır.

  • Evraklarınız, faturalarınız kaybolmaz, gerektiğinde eski evraklara, faturalara saniyeler içerisinde ulaşılır.

  • Kağıt kullanımı en düşük seviyeye indiği için her yıl yüzbinlerce ağacın kesilmesi engellenir.

 

e-Fatura Çözümünü Nasıl Kullanmaya Başlarım ?

e-Fatura göndermek ve almak isteyen mükellefler;

• e-fatura uygulaması üzerinde, kendilerine ait bir kullanıcı hesabı oluşturmalıdır.

• e-fatura uygulamasından yararlanmak için Gelir İdaresi Başkanlığına yazılı başvuru yapmalıdır.

• Başvurunun uygun bulunması halinde de; o Tüzel kişler için Mali Mühür Sertifikası alınmalıdır, o Gerçek kişler için e-imzanızın bulunması yeterlidir. (Gerçek kişiler de dilerlerse faturalarını mali mühür ile imzalayabilir).

Başvuru hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Logo Entegratörlük Hizmeti Nedir ?

Logo, Özel Entegratörlük Hizmeti ile 7/24 aktif çalışan, hızlı ve güvenli bir sistemin yatırımını kullanıcı firma adına üstlenir. Böylece, elektronik fatura gönderme ve alma işlemleriniz teknik yeterliliğe sahip, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan özel entegrasyon izni almış hizmet sağlayıcısı eLogo’nun bilgi işlem sistemi tarafından gerçekleştirilir.

e-Fatura Portal Çözümü Nedir ?

e-Fatura Portal Çözümü, e-Fatura uygulamasına ait temel fonksiyonların internet üzerinden genel kullanımı sağlar. GİB’in sunduğu e-Fatura portalı üzerinden e-Faturaları manuel olarak alıp gönderebilmenize olanak sunar.

e-Fatura ile e-Arşiv Arasındaki Farklar Nelerdir ?

e-Fatura’da, sadece sistemde kayıtlı kullanıcılara e-Fatura gönderilebilir ve alınabilir.

e-Arşiv ise e-Fatura kapsamı dışındaki firma ve tüketicilere kesilen faturaların da elektronik ortamda düzenlenmesini ve ikinci nüshasının elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmesini sağlar.

e-Fatura’da, fatura elektronik ortamda alıcısına iletilir ve kağıt çıktı alınamaz, e-Arşiv’de ise fatura hem elektronik hem de kağıt çıktı olarak iletilebilir.

e-Fatura’da UBL-TR formatı zorunluyken e-Arşiv’de istenilen format kullanılabilir.

e-Arşiv’de belgeler mali mühür ve zaman damgasıyla onaylanıp saklanır, e-Fatura’da zaman damgası yoktur.

e-Fatura’da gönderilen her fatura önce GIB’e iletilir, e-Arşiv’de GİB’e yalnızca ay sonlarında bir rapor ile bilgi verilir.

e-Fatura’da GIB Portal, Entegrasyon, Özel Entegratör yöntemlerinden biri kullanılır. e-Arşiv kullanıcıları ise Özel Entegratör ya da kendi bilgi işlem sistemlerine onay alarak kullanabilir.

Bütün Müşterilerime e-Fatura Göndermem Mümkün mü?

e-Fatura uygulaması, e-Fatura mükellefleri arasında e-Fatura gönderilip alınmasına imkan tanır. e-Fatura mükellefi olmayan müşterilerinize genel hükümler doğrultusunda kağıt fatura veya e-Arşiv fatura düzenlemeniz gerekir.

Gelen e-Faturaya, kağıt faturalarda olduğu gibi 8 gün içerisinde itiraz hakkım devam ediyor mu?

Kağıt faturalardaki itiraz mekanizması mevzuatın izin verdiği ölçüde e-Faturada da uygulanabiliyor.  e-Faturada temel fatura ve ticari fatura olarak iki çeşit bulunuyor. Ticari fatura, 7 gün için kabul ve red seçeneği sunarken, temel faturada itirazların sistem üzerinden değil, harici yollardan yapılması gerekiyor.

İhracat faturaları ve Tax-Free faturalar e-Fatura olarak gönderilebilir mi?

e-Faturaya kayıtlı mükelleflerin ihracat faturalarını ve tax-free faturalarını e-Fatura olarak gönderme zorunluluğu 1.7.2017 tarihinde başlatılmıştır.

Geçmiş tarihe e-Fatura düzenlemek mümkün müdür?

VUK’a göre fatura mal teslimi veya hizmet sağlamasından sonraki 7 gün içinde düzenlenmek zorundadır. Bununla beraber teknik olarak geçmiş tarihli bir fatura düzenlenmesi engellenmiyor.

Neden eLogo'yu tercih etmeliyim?

Mevcut yazılımınız ne olursa olsun, eLogo, e-Fatura uygulamalarını hızlı ve güvenli bir biçimde kullanmanızı sağlar. İhtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirilen e-Fatura çözümlerinden, firmanıza en uygun olanı seçip, kullandığınız kadar ödersiniz.

e-Fatura ile ilgili tüm sorularınızda veya problem yaşadığınız konularda teknik desteğimize anında ulaşabilir ve çözüme kavuşabilirsiniz.